با همکاری مشترک دانشگاه پیام نور و انجمن علمی ارتقاء کتابخانه‌های عمومی ایران

راهنمای نویسندگان  

فصلنامه مدیریت منابع و خدمات اطلاعاتی، مقالات اصیل علمی در حوزه مدیریت پایگاه‌های اطلاعاتی، مدیریت نشریات و پیایندها، شیوه‌های نوین مدیریتی در مراکز اطلاع‌رسانی، مدیریت دانش و سواد اطلاعاتی، مدیریت نشر الکترونیک و حوزه‌های مرتبط، مدیریت دانش در مراکز اطلاعاتی، مدیریت اطلاعات و حوزه های پیش روی آن در آینده، مدیریت دانش در حوزه کتابخانه‌های دیجیتال، مدیریت ذخیره و بازیابی اطلاعات، مدیریت کتابخانه‌ها  و مراکز اطلاع‌رسانی و مباحث نزدیک به این حوزه‌ها که با توجه به نکات زیر تهیه شده باشند، برای نشر در فصلنامه مدیریت منابع و خدمات اطلاعاتی، مورد توجه قرار می‌دهد.

فرم تعارض

فرم تعهد

الف. از نظر محتوا

- مقاله‌هایی که نظریه‌ها، مدل‌ها، روش‌ها، دانش‌ها و واقعیت‌های جدیدی را به جامعه علمی در حوزه‌های یاد شده ارائه  می‌کند. بر این اساس، گزارش‌های تحقیقی دارای فرضیه‌های متکی بر نظریه‌های نسبتاً پذیرفته شده پیروی از فرضیه‌های مورد توجه قرار گرفته یا فرضیه‌هایی که پژوهشگر با استدلال‌های خود امکان درستی آنها را می‌نمایاند، برای نشر در اولویت قرار می‌گیرد.

- مقاله‌هایی که به لحاظ نگارش فارسی روان و بی‌غلط نوشته شده و به ویراستاری ادبی اندکی نیاز داشته باشد.

- مقاله‌های برگرفته از پایان‌نامه  یا طرح‌های پژوهشی به لحاظ نگارشی باید از قالب پایان‌نامه ‎خارج  شده باشد و در فضای مقاله‌های علمی قرار داده شوند.

قابل ذکر است سردبیر، هیئت تحریریه و داوران نشریه به هنگام تصمیم‌گیری درباره محتوا و یافته‌های هر نوشته، مقاله‌های هم‌موضوع  منتشر شده در سایر منابع را مورد توجه قرار می‌دهند تا مطالب تکراری منتشر نشود.

ب. از نظر ظاهر

- عنوان مقاله موجز و متناسب با محتوا، هدف، و یافته‌های پژوهش باشد.

- نام نویسنده (نویسندگان) نام و نام خانوادگی نویسنده(گان) همراه با مشخصات علمی و وابستگی سازمانی و رایانامه آنان (نویسنده مسئول نیز ) مشخص شود.

- چکیده فارسی و انگلیسی: ساختاریافته در بخش‌های: هدف، روش/رویکرد پژوهش، یافته‌ها، و نتیجه‌گیری تهیه و تنظیم گردد.

-  چکیده فارسی (200 تا 250 واژه)، و چکیده انگلیسی مقاله (400 تا 500 واژه). چکیده فارسی را بعد از اینکه به انگلیسی ترجمه کردید؛ قسمت یافته‌ها و نتیجه‌گیری آن را بسط دهید و از مقاله بیاورید تا به 400 تا 500 کلمه برسد.

- ترتیب مطالب مقاله در فایل وورد به صورت زیر باشد: ابتدا عنوان انگلیسی، مشخصات سازمانی نویسندگان، چکیده انگلیسی، کلیدواژه‌های انگلیسی؛ در صفحه بعد به ترتیب: عنوان فارسی، مشخصات سازمانی نویسندگان به فارسی، چکیده فارسی، کلیدواژه‌های فارسی، متن مقاله، منابع فارسی، مراجع انگلیسی با ذکر واژه انگلیسی (References).

- مقاله با حروف نازنین 13، در هر صفحه 20 سطر و حداکثر طول مقاله 18 صفحه (شامل: مقاله، ضمائم و منابع) حروفچینی شده باشد.

-  معادل‌های غیر فارسی اصطلاحات و مفاهیم غیر رایج در پانویس همان صفحه آورده یا شرح داده شود.

-  جدول‌ها در جای واقعی خود، همراه با شماره ، عنوان، سر ستون‌ها و سرردیف‌ها بیاید. شماره‌های جداول بر اساس آنچه در متن مقاله آورده شده، از کم به زیاد مرتب شود. عنوان‌های جداول در بالای جدول و عنوان‌های نمودارها در زیر نمودارها ارائه شود.

-  منابع بر اساس شیوه‌نامه انجمن روان‌شناسی آمریکا فارسی شده با عنوان «شیوه‌های استناد درون متنی در فصل دوم کتاب: شیوه‌های استناد در نگارش‌های علمی، رهنمودهای بین‌المللی» مؤلفان عباس حرّی و اعظم شاهبداغی (صفحات 147 تا 215) تنظیم شود.

 نسخه الکترونیکی مقاله همراه با مشخصات کامل نویسندگان و سایر اطلاعات درخواستی به نشانی الکترونیکی مقاله به آدرس وبگاه نشریه  ارسال شود.

مقاله‌ها پس از تأیید اولیه سردبیر و پیشنهاد داور توسط اعضای هیئت تحریریه توسط دو تا سه نفر داوری می‌شود و نتیجه از طریق سامانه نشریه قابل پی‌گیری است.

از ارسال همزمان مقاله برای سایر نشریات جداً خودداری شود. در صورت تخطی، نشریه از پذیرش سایر مقالات نویسندگان خاطی معذور است.

 

نکات مهم قبل از ارسال مقاله:

 1. آیین‌نامه پیشگیری از سرقت و تقلب علمی در ذیل این صفحه را به طور دقیق مطالعه نمایید.

 2. در صورت عدم رعایت راهنمای نویسندگان، مقاله پذیرفته نخواهد شد. 

3. ارسال  فرمت اولیه مقاله بدون مشخصات نویسندگان  

4. فرمت فایل مشخصات نویسندگان را از اینجا  بارگیری کنید و اطلاعات را روی این فایل اضافه کرده و بارگذاری کنید. 

5.  بر اساس مصوبه شورای سردبیران فصلنامه مدیریت اطلاعات و دانش‌شناسی، از هر نویسنده اول یا مسئول در هر سال فقط یک مقاله بررسی و در صورت تأیید چاپ خواهد شد. از این‌رو، اگر حتی یکی از نویسندگان مقاله، مقاله‌ای در دست چاپ و یا بررسی در دفتر نشریه داشته باشد، از دریافت مقاله معذوریم.  

استاد و پژوهشگر گرامی لطفاً پس از مطالعه نکات مهم و  آیین‌نامه پیشگیری از تقلب علمی به روش ذیل مقاله را ارسال کنید. 

6. محورها و موضوعات نشریه را از اینجا بارگیری کنید و مطمئن شوید مقاله شما مرتبط با یکی از موضوعات و محورهای نشریه است. 

7. فقط و فقط دو فایل برای نشریه ارسال کنید، فایل مشخصات نویسندگان و فایل اصلی مقاله. 

نکته مهم: در زمان بارگذاری فایل روی سامانه نشریه، از شما خواسته شده تصاویر و جدول‌ها را جداگانه ارسال کنید، لطفاً بدون توجه به این موضوع فقط دو فایل ذیل را ارسال کنید. 

9. فرمت و  فایل اصلی مقاله  برای چاپ نهایی را از اینجا بارگیری کنید و مقاله را دقیقاً بر اساس راهنمای نویسندگان گفته شده در همین فرمت تنظیم و ارسال کنید. 

10. فرمت چکیده فارسی و انگلیسی  دوصفحه‌ای مقاله جهت چاپ نهایی را از اینجا بارگیری کنید و چکیده خود را دقیقاً بر اساس این فرمت تنظیم نمایید.

  

آیین‌نامه پیشگیری از سرقت و تقلب علمی

 ثبت مقاله در سامانه مدیریت فصلنامه مدیریت منابع و خدمات اطلاعاتی با ارسال رایانامه به کلیه نویسندگان مقاله اطلاع داده خواهد شد. بدیهی است درج نام نویسندگان در مقاله به منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است. در صورتی که نویسندگان مقاله در تدوین مقاله نقشی نداشته‎اند و از نام آن‌ها سوءاستفاده شده است، لطفاً مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل دریافتی اطلاع دهند. همه نویسندگان مقاله در مورد اصالت اثر مسئول هستند. حق ارزیابی موارد سرقت علمی و سلب اعتبار برای نشریه محفوظ است. سرقت علمی شکل­‌های گوناگونی دارد از جمله: 

الف. ثبت مقاله دیگران به نام خود؛ 

ب. درج نام نویسندگان و پژوهشگرانی که در مقاله نقشی نداشته‌اند؛ 

ج. کپی‌برداری یا تکرار بخش‌های قابل‌توجهی از مقاله دیگر (حتی اگر مقاله کپی شده مربوط به یکی از نویسندگان مقاله جدید باشد)؛ 

د. طرح نتایج حاصل از پژوهش‌های دیگران به نام خود؛ 

هـ. چاپ مکرر مقاله توسط نویسنده واحد در چند نشریه؛ 

و. بیان نتایج نادرست و خلاف یافته‌های علمی یا تحریف نتایج حاصل از پژوهش؛  

ز. استفاده از داده‌های نامعتبر یا دستکاری در داده‌های پژوهش. 

موارد سرقت علمی توسط مسئولان نشریه بررسی و برای حراست از اعتبار و زحمات دیگر پژوهشگران، بدون هیچ تساهل و چشم‌پوشی با توجه به میزان سرقت علمی به شرح ذیل برخورد قانونی می‌شود: 

1. مقاله رد خواهد شد و در صورت چاپ از روی وبگاه نشریه برداشته خواهد شد. 

2. اسامی همه نویسندگان مقاله در سیاه‌نامه فصلنامه مدیریت منابع و خدمات اطلاعاتی قرار خواهد گرفت. 

3. از مراجع قضایی ذی‌صلاح پیگیری حقوقی خواهد شد. 

4. طی یک نامه رسمی پرونده سرقت علمی به گروه‌های آموزشی علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه‌ها، سازمان‌های مربوطه و نشریه‌های هم‌موضوع و مرتبط به اشتراک گذاشته خواهد شد. 

5. مراتب طی یک نامه رسمی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه‎ها، مؤسسه‎‌ها، نشریه‎‌ها و هر محلی که نویسندگان از امتیاز چاپ آن مقاله استفاده کرده‌اند، اطلاع داده خواهد شد.